Ökenflickan

135 kr
Författare: Cecilie Eken
Åldersnivå: från 10 år
Lättlästnivå: 4, lix 16
Antal sidor: 80 (mjuka pärmar)
ISBN/best.nr: 978 91 86447 22 9
Moms: 6%
Provläs  

Aram från den rika oasbyn möter ökenflickan Sif. Hon vill att han ska tyda bokstäverna på en mystisk gammal ask. Enligt Sif innehåller asken en ledtråd till den mycket dyrbara Svarta Safiren. Detta blir början på ett spännande äventyr, där Aram råkar ut för gåtfulla spår, farliga rövarband – och Sif. Sif, som hela tiden förvandlar sig och inte uppför sig som ökenflickor ska göra. Och kan man egentligen lita på henne?

En klassisk äventyrsberättelse om två ungdomars spännande kamp för att finna en magisk safir. Deras vänskap växer i takt med prövningarna. Historien utspelar sig för länge sedan, i Sultanens mäktiga rike. Miljön är som plockad ur Tusen och en natt och de dramatiska händelserna avlöser varandra från första sidan.

Ökenflickan är första delen i serien om jakten på den svarta safiren. Det rika språket kan uppfattas som något svårare, men läsaren har stöd av de fina färgillustrationerna.

Boken har mjuka pärmar.

Nu är serien Den Svarta Safiren komplett, och du kan köpa alla sex böckerna till förmånligt paketpris. Klicka här!

 

Det här arbetsmaterialet är framtaget just för den här boken. Här finns olika former av arbetsmaterial för att underlätta för dig som pedagog att använda boken i undervisningen. En del material kan användas individuellt av varje elev. En del bygger på att flera elever är engagerade.

Arbetsmaterial, fritt att kopiera - till läraren

Frågor och svar, fritt att kopiera - till eleverna

Cecilie Eken

Den danska författaren Cecilie Eken har fått flera utmärkelser för sin serie Den Svarta Safiren.

Claus Rye Schierbeck

De fina färgillustrationerna är gjorda av Claus Rye Schierbeck.

Citat ur recension från BTJ

”Det öppna slutet inbjuder läsaren till egna fantasier och slutsatser. Luftigt satt text, korta meningar och korta stycken, vilket tillsammans med att texten har lixvärde 16, gör boken mycket lättläst.

Ett flertal helsidesillustrationer i dämpad färgskala åtföljer den spännande och välskrivna berättelsen.”

Lena Franzén, BTJ-häfte nr 20/2010

Omdöme från läsare

"Jag tyckte att boken var okej fast inte den bästa jag har läst. Den var lite spännande men det kunde ha varit mer fart i boken. Då på slutet löste det sej snabbt när Sif flög iväg. Det jag tyckte var spännande var när boken slutade. Jag vill nog höra fortsättningen."

Axel, 12 år och dyslektiker

"Jag tyckte boken var jättebra. Den var spännande för man visste aldrig vad Sif skulle hitta på. Sif och Aram var två intressanta personer men helt olika. När jag läste boken så kunde jag se bilderna inom mig. Framsidan på boken såg jättespännande ut och man längtade efter att få börja läsa boken. Texten var lagom stor och det var lagom mycket text på sidorna. Det gjorde det enklare för mig att läsa boken."

Linnea, 11 år och dyslektiker



Titta gärna närmare på de här produkterna också
Cecilie Eken
135 kr Köp
Cecilia Eken
135 kr Köp
Cecilie Eken
135 kr Köp
Cecilie Eken
135 kr Köp
Cecilie Eken
135 kr Köp
Alla sex delarna
600 kr Köp

Om lättläst

Läsningen är vägen till språket. Vi satsar på lättlästa böcker från de allra yngsta och upp till unga vuxna.

Läs mer

Nya TRAS är här

Många har väntat på en reviderad utgåva av TRAS-materialet. Nu är det äntligen här!

Läs mer

Om social träning

StegVis används i både förskolor och grundskolor för att träna barnens sociala & känslomässiga förmåga.

Läs mer

Nyhetsbrev / Katalog

från Nypon förlag.

Gå vidare!