Vi jobbar på Nypon förlag!

På Nypon förlag ger vi ut lättlästa böcker för barn och unga. Under förlagsnamnet Vilja ger vi ut lättläst för unga vuxna och vuxna. På redaktionen är vi en engagerad grupp som arbetar med att ta fram Sveriges mest lättlästa böcker. Tillsammans med författare, illustratörer, redaktörer, formgivare, specialpedagoger och många fler, vill vi ge alla samma chans att läsa.

Helsingborgskontoret

Vi har kontor i både Helsingborg och Stockholm. Tveka inte att kontakta oss för ett besök eller om du har några frågor om lättläst.

Helsingborgskontoret

Annette Persson, redaktör och projektledare för Nypons utgivning
annette@nyponforlag.se

Bengt Revin, ansvarig för ekonomi och tryck
bengt@nyponforlag.se

Gabriela Anusic, redaktionskoordinator
gabriela@nyponforlag.se

Charlotta Fahlén, redaktör och projektledare för Vilja jobba
charlotta@viljaforlag.se

Henny Holmqvist, förläggare och redaktionschef
henny@nyponforlag.se

Lena Maria Nordstrand, ansvarig Nypon förlag
lenamaria@nyponforlag.se

Mia Ljunggren, redaktör och projektledare för Viljas utgivning
mia@nyponforlag.se

Stockholmskontoret

Sara Wåglin, redaktör och projektledare för fakta och mångspråk
sara@nyponforlag.se

Ullabritta Engström, specialpedagogisk rådgivare
ullabritta@nyponforlag.se

Stockholmskontoret

Lina Nordstrand, ansvarig Vilja förlag
lina@nyponforlag.se 

Sandra Svensson, PR och marknad
sandra@nyponforlag.se

Lisa Broberg, webb och sociala medier
lisa@viljaforlag.se

Vår postadress är:
Nypon förlag AB
Stortorget 11
252 50 Helsingborg

Telefon: 042-442 24 20
E-post: info@nyponforlag.se