Vi jobbar på Nypon förlag!

Vi är många som är delaktiga i arbetet med att ta fram Nypons lättlästa böcker för barn och unga. Framför allt finns det en stor grupp frilansande medarbetare, som redaktörer, illustratörer, formgivare och sätterier. För att inte tala om våra författare! Här finns kontaktuppgifter till redaktionen:

Annette Persson, huvudredaktör Nypon förlag
annette@nyponforlag.se

Bengt Revin, tryck och ekonomi
bengt@nyponforlag.se

Gabriela Anusic, redaktionsassistent
gabriela@nyponforlag.se

Charlotta Fahlén, redaktör
charlotta@viljaforlag.se

Henny Holmqvist, förläggare
henny@nyponforlag.se

Lena Maria Nordstrand, förlagschef Nypon förlag
lenamaria@nyponforlag.se

Lina Nordstrand, förlagschef Vilja förlag
lina@nyponforlag.se 

Lisa Broberg, marknadsassistent
lisa@viljaforlag.se

Mia Ljunggren, huvudredaktör för Vilja förlag
mia@nyponforlag.se

Sandra Svensson, pr- och marknad
sandra@nyponforlag.se

Sara Wåglin, redaktör och ansvarig för fakta och mångspråk
sara@nyponforlag.se

Ullabritta Engström, specialpedagog
ullabritta@nyponforlag.se

Vår postadress är:
Nypon förlag AB
Stortorget 11
252 50 Helsingborg

Telefon: 042-442 24 20
E-post: info@nyponforlag.se